
Dlaczego to jest tak ważne, aby je zadać?
Kto pyta, nie błądzi!
Spis treści
Kilka słów wstępu
Szukasz fotografa na Wasz ślub i zastanwiasz się, na co zwrócić uwagę? Poznaj ponad 20 pomysłów na pytania do fotografa, które warto zadać na spotkaniu, zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Prowadząc rozmowy z moimi klientami,
zawsze zachęcam ich do zadawania pytań.
Z pozoru nawet najbardziej prozaiczne, czy
mało ciekawe pytania, mogą przerodzić się
w ciekawy temat do dyskusji. Dlatego warto już wcześniej przygotować sobie pytania do fotografa, aby w trakcie spotkania pamiętać o ważnych tematach. Dzięki temu można uniknąć wielu
nieporozumień i w pełni szczęścia przeżywać
swój Wymarzony Dzień.
Poniżej znajdują się odpowiedzi na zebrane pytania do fotografa. Jeśli jednak czujesz lekki niedosyt
i chcesz zadać mi jakieś dodatkowe pytanie, to wypełnij formularz, który znajduje się tutaj.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek
W jakiej fotografii się specjalizujesz?
Każdy fotograf czuje się dobrze w konkretnym temacie. Jedni uwielbiają fotografię uliczną, inni noworodki, ktoś fotografuje rodziny, auta, produkty i wiele, wiele innych tematów. Fotograf ślubny należy do każdego z tych typów.
Przez cały dzień jest tak dużo tematów do fotografii, że należy odnajdywać się w każdym z nich. Jednakże, mi osobiście najbliżej jest do fotografii portretowej, która jest podstawą reportażu. :)
Czy znasz miejsca na fajną sesję poślubną?
Oczywiście, że tak! Temat sesji poślubnej to żywioł który najpierw trzeba okiełznać poprzez rozmowę - ponieważ pojęcie "fajna sesja" jest bardzo subiektywne. Są osoby, które koniecznie chcą mieć zdjęcia w mieście, w pałacu albo zamku, a inne wolą góry, morze i naturę. Powinno to być na Twojej liście pytania do fotografa, ponieważ już na tym etapie możecie sprawdzić, czy lubicie podobne miejsca na sesję.
Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?
Tak, bardzo do tego zachęcam! Każdy, nawet najbardziej zwariowany pomysł można przerodzić w piękne zdjęcia.
Ile zdjęć otrzymamy?
W każdym z pakietów podaję gwarantowaną liczbę ujęć. Górnej granicy nie ma. Jak to mówią “sky is the limit!”. Dla jasności warto zadać to pytanie do fotografa ślubnego, z którym chcesz podjąć współpracę. Z doświadczenia wiem, że jest to około 20% powyżej zadeklarowanej ilości. Zasadniczy duży wpływ na to ma liczba gości. Robiąc zdjęcia pozowane z rodziną, znajomymi, dziadkami, rodzeństwem, psami, kotami, samochodami wychodzi mnóstwo dodatkowych ujęć. Wszystkie te zdjęcia są dla Was bardzo cenne, ponieważ będą pamiątką na całe życie! Często to jedyna okazja, aby mieć zdjęcie z bliższą i dalszą rodziną.
W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
Osobiście uważam, że w dobie technologii cyfrowej i ilości fotografii jakie wykonujemy, zbyt mała ilość trafia na papier. Dlatego warto jest wydrukować zdjęcia na doskonałym materiale z wiernie odwzorowanymi barwami. Warto zapytać fotografa o jakość wydruku i ewentualnie poprosić o próbki.
U mnie wszystkie przygotowane dla Was zdjęcia otrzymacie w postaci cyfrowej, a część z nich na papierze.
Czy zdjęcia, które otrzymamy będą kolorowe czy czarno-białe?
Wszystkie zdjęcia, które rejestruje aparat są kolorowymi negatywami cyfrowymi. O tym, czy zdjęcie będzie kolorowe czy czarno-białe fotograf i/lub retuszer decyduje w momencie postprodukcji. Czasem na zdjęciu dzieje się tak wiele, że kolory zaburzają odbiór konkretnych emocji. Wtedy właśnie zapada ostateczna decyzja odnośnie kolorów fotografii.
Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?
Nawet musisz! To jedno z ważniejszych pytań! Wybieranie fotografa po zobaczeniu kilku zdjęć z Instagrama, może spowodować niepotrzebny stres, jeśli zdjęcia nie spełnią Twoich oczekiwań. Dlatego warto poprosić fotografa o pokazanie kilku pełnych reportaży, wtedy będziesz mieć wizję tego, czego możesz się spodziewać.
Czy będziesz osobiście fotografował na naszym ślubie?
To pytanie może okazać się banalne, bo przecież każdy fotograf wykonuje zdjęcia osobiście. Ale czy na pewno?
Są firmy, które zatrudniają wielu fotografów i przyjmują wiele zleceń na jeden dzień. Dlatego warto o to zapytać.
Ja fotografuję osobiście!
Co się stanie jeśli nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?
To pytanie spędza sen z powiek wielu fotografów. Nikt z nas nie chce w ostatniej chwili informować Pary Młodej o takiej sytuacji. Jednak życie bywa bardzo przewrotne, dlatego warto się zabezpieczyć na taką okoliczność. Oczywiście treść umowy powinna regulować takie sprawy i fotograf powinien zobowiązać się do znalezienia zastępcy, który wykona reportaż na zbliżonym poziomie. Wtedy wszyscy mogą spać spokojnie. Ja mam zastępczynię, która gotowa jest zrobić wszystko co w jej mocy, aby godnie mnie zastąpić.
Co jeśli w dniu ślubu zepsuje Ci się aparat ?
Każdy fotograf ślubny musi być przygotowany na taką okoliczność. Dotyczy to wszystkich sprzętów niezbędnych przy pracy: baterii, lamp, aparatów i obiektywów. Aparat zawsze powinien być jeden dodatkowy (minimum 2), awarie aparatów zdarzają się rzadko. Aczkolwiek jeśli aparat jest bardzo intensywnie używany i ma przebieg zbliżony do maksymalnego zadeklarowanego przez producenta (wykonana liczba zdjęć), to fotograf wcześniej powinien zabezpieczyć się na okoliczność jego awarii, której prawdopodobieństwo rośnie wraz z przebiegiem migawki. Dlatego należy być przygotowanym na każdą okoliczność.
Jak zabezpieczasz zdjęcia przed utratą?
Nowoczesne aparaty fotograficzne umożliwiają zapis zdjęć jednocześnie na 2 kartach pamięci, co zabezpiecza dane na wypadek awarii jednej z kart. Dane z uszkodzonej karty można oczywiście odzyskać, jednak lepiej dmuchać na zimne.
Druga karta to oczywiście wydatek, ponieważ ceny niektórych dochodzą nawet do tysiąca złotych (SanDisk extreme)!
Plusem tak drogich kart jest szybkość zapisu danych, co umożliwia robienie zdjęć w długiej serii.
Po wykonanym reportażu zdjęcia zgrywane są na dysk twardy. Jednak trzymanie plików tylko na jednym urządzeniu
jest wysoce ryzykowne. Skopiowanie ich na inny komputer który jest dostępny lokalnie także nie jest do końca bezpieczne (na przykład uszkodzenia w czasie burzy). Dlatego każdy powinien zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem. Jest to zabezpieczenie danych w chmurze, tzw. Cloud Storage.
Jest wiele firm oferujących możliwość przechowywania danych na ich serwerach z dostępem z różnych urządzeń.
Osobiście używam nieograniczonej przestrzeni dyskowej Google, co daje mi możliwość tworzenia kopii zapasowych wszystkich moich plików.
Czy znasz miejsca, w których odbędą się ślub i wesele?
Na ogół tak, nawet jeśli byłem tam tym raz, to doskonale pamiętam zalety i ewentualne wady każdego miejsca, dlatego jestem gotowy. Natomiast jeśli w jakimś miejscu nigdy nie byłem to zaczynam poszukiwania - najpierw używam Google, sprawdzam jak miejsce wygląda, szukam opinii i relacji. Czasami, oraz jeśli mam blisko, to kilka dni wcześniej odwiedzam kościół w porze ślubu, aby ocenić światło.
Nasza sala jest ciemna, czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?
Dodatkowe oświetlenie bardzo często jest warunkiem udanych zdjęć. Wymaga to jednak równowagi pomiędzy światłem błyskowym a światłem zastanym na sali. Oczywiście ważne jest także oświetlenie jakim dysponuje zespół lub dj. Zbalansowane światło to także warunek uzyskania prawidłowych kolorów i kontrastów. Jeśli poprosisz swojego fotografa o pokazanie pełnego reportażu, z pewnością zwrócisz uwagę na jakość oświetlenia.
Co zrobisz jeśli pomieszczenie w którym są przygotowania jest słabo oświetlone?
Gdyby odpowiedź na to pytanie była łatwa, poświęciłbym temu trzy linijki. Jednak nie jest, dlatego opowiem Wam historię pewnego ślubu:
Zaczęło się od tego, że lał deszcz. Nie był to taki zwyczajny opad, ale konkretna ulewa z silnym wiatrem. Jechałem na przygotowania z myślą, że nie wiem w jaki sposób wykonam zdjęcia, skoro nawet nie widać najbliższego samochodu? Na miejscu okazało się, że przygotowania będą w pokoju z zielonym sufitem - mało światła a do tego użycie lampy odpada ze względu na kolor. Ale czy na pewno? Przypomniałem sobie, że przecież w bagażniku mam połowę studia! Pobiegłem do samochodu po statyw, lampę i softbox. Dzięki temu udało mi się uniknąć brzydkiego koloru na zdjęciach, przy okazji ładnie oświetlając przestrzeń. Sprzęt, wiedza, doświadczenie, piękne ujęcia i zadowolenie Pary - bezcenne!
Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?
Tak, posiadam wymaganą akredytację. Zawsze przed mszą idę do zakrystii, przywitać się z księdzem i uzgodnić warunki naszej współpracy.
Czy ponosimy dodatkowe koszty poza pozycjami ujętymi w cenniku?
Wszystkie kwoty, które wpiszemy w umowę takie pozostaną. Wyjątkiem są odbitki - jeśli zechcecie dokupić dodatkową ilość.
Jakiego sprzętu używasz?
Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?
Oficjalnie w branży ślubnej fotografuję od roku 2018.
Wcześniej wykonałem kilka reportaży i zajmowałem się głównie fotografią portretową i modową.
Jak będziesz ubrany?
Ubiór fotografa to niezwykle ważna kwestia! Koszulka i sportowe buty kategorycznie odpadają! Ważne jest, aby wyglądać elegancko, ale jednocześnie czuć się swobodnie. Zawsze noszę białą koszulę, marynarkę (różne kolory), eleganckie spodnie i buty. Ach! Jeszcze skórzane szelki fotograficzne, ponieważ dbam o swój kręgosłup!
Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?
Na ogół tego nie wymagam. Jednak są sytuacje w których nocleg jest niezbędny - wyjazdowa sesja poślubna. Mam na myśli odległość powyżej 300 km od Lublina, zwłaszcza, jeśli zdjęcia robimy późnym popołudniem. W przypadku ślubów, gdy dojazd trwa 7 godzin, musze pojawić się już poprzedniego dnia. Te wszystkie kwestie zawsze są do ustalenia przed podpisaniem umowy i muszą być w niej zawarte.
Chcemy zarezerwować termin, ale mieszkamy daleko od Lublina
Rezerwacja terminu wiąże się z podpisaniem umowy, którą możemy podpisać w formie elektronicznej lub papierowej.
Spotkania także odbywają się online, aczkolwiek wolę porozmawiać osobiście przy kawie. :) Istnieje opcja wstępnej rezerwacji na okres 7 dni, po tym czasie skontaktuję się z Wami w celu uzyskania odpowiedzi odnośnie ostatecznej rezerwacji. Oczywiście jeśli będziecie potrzebowali więcej czasu, to możemy przedłużyć ten okres pod warunkiem, że inna Para nie czeka na Waszą decyzję. :)
Czy masz w swojej ofercie plener wyjazdowy i ile kosztuje?
Plener wyjazdowy to koszt zaczynający się od 500 zł. Górną granicę ustalamy wspólnie, ponieważ wszystko zależy od miejsca, czasu, noclegu, dojazdu itp.